28. 1. 2008

CMM a architektura podnikání

V několika příspěvcích v diskusi k architektuře podnikání se objevil odkaz na CMM (Capability Maturity Model), který vznikl na SEI (Software Engineering Institute působí na Carnegie-Mellonově univeritě) jako vedlejší produkt vojenského výzkumného projektu v oblasti vývoje software ještě v době, kdy u nás vládli rudí. CMM je svět sám o sobě, ještě mnohem rozlehlejší než nějaké ISO 9000, ještě více trpící jak různorodými obchodními zájmy, tak neschopností některých (amerických) vládních úřadů sledovat smysl, nikoliv pouze literu.

CMM zlidověl pro rychlé posuzování dosažené úrovně procesního řízení:

CMM - klikněte pro zvětšení

Tento jednoduchoučký model má tu výhodu, že na něm lze demonstrovat příčiny obtíží přechodu na procesní řízení - většina firem má problémy s přechodem na 3. úroveň, kdy se procesní řízení má stát celofiremním standardem.Tomuto tématu se dlouhodobě věnuje BPTrends. Najdete zde tyto zajímavé články o architektuře podnikání:zdroj: Business Process Trends Spotlight, vol. 1, no. 1

3 Comments:

Anonymní said...

CMM není špatný model - je poměrně precizně popsán z hlediska toho, co musí firma pro příslušnou úroveň splňovat.

Anonymní said...

CMM je softwarová metodika a pro procesní řízení se nehodí. Připomíná mi to objektově orientované záchvaty.

Anonymní said...

Proč by se neměla hodit? Model zralosti je psán právě pro procesy a nijak nehodnotí jejich úroveň automatizace, pouze organizovanost.

ISSN 1802-5676  | Copyright © 2003-2007 BPS Business Process Services